A tervünk

Niki már évek óta mondogatja, hogy milyen izgalmas lenne a Kéktúrát végigjárni lóval... 

Őszintén szólva nagyon rövid szakaszokat ismertünk eddig ebből az útvonalból, de a lelkesedésünknek nincs határa. Niki megrendelte a Kéktúra füzeteket is, és 2020 áprilisában elkezdtük gyűjteni a pecséteket.

A cél az, hogy bejárjuk a teljes útvonalat - természetesen a lóval teljesíthető szakaszokat. Mert vannak olyan utak, melyek lóháton nem biztonságosak - vagy nekünk, vagy a lónak. Itt alternatív szakaszokat keresünk.

Mivel sokan jelezték nekünk, hogy szabályosan lóval nem teljesíthető a Kéktúra - kizárólag gyalog és síléccel a kiírás szerint - szeretnénk mindenkit megnyugtatni: a pecséteket magunknak gyűjtjük, nem az MTSZ jelvény a célunk. Ellenben szeretnénk népszerűsíteni a lovastúrázást és bátorítani minden sporttársat, hogy induljon el a hátasával felfedezni ezt a gyönyörű országot. A Kéktúra egyes szakaszai - mivel viszonylag jól ellátottak jelzéssel - erre kiválóan alkalmasak. 

A túrázóknak külön köszönjük a sok kedvességet, amit kapunk. Eddig csak mosolygós természetbarátokkal találkoztunk az út során. :-)

A kalandokat ezen a blogon szeretnénk megosztani, azokkal a hasznos információkkal együtt, amire a túra során rájöttünk. Reméljük, hogy más lovasok is kedvet kapnak ahhoz, hogy bejárják Magyarországnak ezt a gyönyörű túraútvonalát.


Dóri

2 megjegyzés:

  1. Kedves Dóri!

    Szép vállalkozás lóval a kéktúrázás, de sajnos hivatalos teljesítés nem szerezhető vele. A kiírásban benne van (bizony el kellett volna olvasni), hogy csak gyalogosan teljesíthető és a teljes útvonal bejárása kötelező, tehát sem lóháton, sem alternatív útvonalakon nem elfogadható ez a fajta teljesítés. Ezt remélem még időben írom, ha valóban szeretnétek érte hivatalos MTSZ díjazást is kapni. Ha nem, azzal sincs baj, mert szép emlékeket tud felidézni a telebélyegzett OKT füzet.

    Üdv

    Csernus L. Gábor
    MTSZ hivatalos Kéktúra ellenőr

    VálaszTörlés
  2. Kedves Gábor, természetesen elolvastam a kiírást (jogászként ezzel kezdtem). Jól tudom, hogy gyalogosan és síléccel lehet teljesíteni a Kéktúrát? (utóbbi nem tudom, miért maradt benne a könyvben, de nyilván elég valószínűtlen)
    És pont ezért vállalom fel, amit csinálunk, mert ez nem arról szól, hogy az MTSZ-től túrajelvényt kapjunk. Nem akarjuk a többi túrázónak a teljesítményét sem kisebbíteni azzal, hogy mi így szerzünk jelvényt. Éppen ellenkezőleg! Két oka van, hogy ezt elkezdtük - az élmények gyűjtésén túl:
    1. Úgy gondolom, hogy a lovastúrázás ma Magyarországon igen gyermekcipőben jár. Bár erős a marketing, hogy lovas nemzet vagyunk, a feltételei sem igazán adottak és sokan nem is mernek elindulni a nehézségek miatt. Számukra szeretnénk ötleteket adni és saját élményeinken keresztül bátorítani, hogy induljanak el, fedezzük fel az országot lóhátról. Ha többen lovagolunk, talán a feltételek is javulnak (több szállás, esetleg több kijelölt útvonal, stb.)
    2. A másik ok pedig, hogy szerintem a lovastúrázás az egyik legtermészetközelibb élmény. Nagyon sajnálom, hogy az MTSZ-nek a lovas túrázás ennyire mostohagyermek. Hiszen amikor a Kéktúrát megalkották, akkor sokkal több elismert teljesítési mód volt. A dolgok változnak. Talán egyszer ez is fog. Nagyon örülnék, ha a lovasok, biciklisek, kutyások mind magukénak mondhatnák az erdők - hiszen mind természetbarátok.
    Az érdekesség az, hogy akivel eddig az útvonalon találkoztunk, mindenki nagyon érdeklődő és kedves volt. Az interneten ellenben kaptunk azért érdekes hozzászólásokat... de persze ez mindenkinek szíve joga.
    Nagyon köszönöm, hogy felhívtad a figyelmünket a fentiekre. Remélem azért valahol majd találkozunk az útvonalon :-)

    VálaszTörlés