Tippek túratervezéshez

Számos lovas szakágban lehet űzni ezt a gyönyörű sportot, de hozzám a lovastúrázás áll a legközelebb. Sokan irigykedve hallgatják a kalandokat, pedig valójában nem egy őrdöngősség megszervezni egy szuper túrát.  

Amikor elkezdtük a Kéktúrát, igazi kihívást találtam benne. Itt ugyanis nem a kedvünk határozza meg a célt, hanem a kijelölt útvonal. Tehát nem arra megyünk, amerre tetszik, hanem adott szakaszokat kell így-úgy megoldani. 

A tervezés első lépése talán annak eldöntése, hogy egy- vagy többnapos túrát szeretnénk. 

A legegyszerűbb az egynapos körtúra. Reggel felpakolunk, adott helyre elvisszük a lovakat, megteszünk egy kör alakú útvonalat, és visszatérünk a lószállítóhoz. Itt legfeljebb saját és lovunk élelmezéséről és itatásáról kell gondoskodnunk. Egyszerűbb verzióban szendvics a nyeregtáskába, a lovakat pedig a közkútnál itatjuk (Közkutak applikációt tessék letölteni!). Ha egy kicsit extrábbra vágyunk, akkor kereshetünk olyan éttermet útközben, ahol a lovakat ki tudjuk kötni. Majd ezeket is igyekszem összegyűjteni. Én általában a Google Streetview segítségével szoktam felmérni az étterem környezetét, hogy tudunk-e valahová kötni. Ennek a verziónak azért veszélye, hogy kajakómásan nehéz visszaülni a nyeregbe. 

Kicsit több szervezést igényel az egynapos lineáris túra. Lószállítókat A-ban letesszük, átlovagolunk B-e, és innen vissza kell jutni a lószállítókért. Itt vagy segítségre van szükségünk, aki visszavisz, vagy tömegközlekedünk. Mi előbbit szoktuk választani, és általában megkérünk egy családtagot, hogy jöjjön el értünk, és vigye el a sofőröket a lószállítóhoz. Persze ebben az esetben a csapat másik fele - aki nem vezet - a lovakkal marad. Mi a közeli megyékben szoktunk így túrázni, ahová nincs messze értünk jönni.

A bonyolultság következő foka a többnapos csillagtúra. A lószállítókkal megérkezünk a lovas szállásra, ahonnan első nap az egyik irányba, második nap a másik irányba lovagolunk. Itt ezek akkor egynapos túrák, amit a fenti verziók bármelyikével kivitelezhetünk. A lényeg, hogy estére mindig ugyanoda jövünk vissza, a lovak is mindig egy helyen alszanak, és kocsival tudjuk vinni a cuccokat a szállásra.

A Kéktúra U alakú útvonalaira kitaláltuk a többnapos körtúrát. Itt is millió lehetőség van, de mondom a példát: lószállítókkal megérkezünk Sümegre, a lovakat lepakoljuk és a kocsikat átvisszük Tapolcára (ez az U két felső pontja, 20 percre vannak egymástól). Ezt követően a lovasok vonattal visszamennek Sümegre éjszakára. Másnap reggel indul a túra, éjszakára lovasszálláson alszunk félúton, harmadnap megint túra és elérünk a lószállítókig. Ebben a verzióban 2 napig mindent a nyeregtáskában viszünk magunkkal (ruhát, vizet, stb.), viszont praktikusan olyan szállást foglalunk, ahol a lovak elhelyezése és etetése jól megoldott, azt nem nekünk kell vinni.


Ha nagyjából kitaláltuk, hogy milyen úton indulnátok, a következőket kell megtervezni:

1. Hol lesznek a pihenők? 

Ez kb. bárhol megoldható, de vannak azért kényelmesebb helyek. Ne praktikus autót mellett pihenni, sokkal kényelmesebb, ahol mondjuk ki lehet őket kötni.

2. Hol találtunk vizet? 

Magunknak és a lónak is. Töltsétek le a Közkutak nevű applikációt. Lovasboltban lehet kapni összecsukható vödröt az itatáshoz... vagy pl az én lovam ügyesen iszik az ásványvizes flakonból is. Végszükség esetén simán lehet vizet kérni a falvakban - nekünk eddig nagyon tó tapasztalataink vannak, mindenki borzasztóan kedvesen segít.

3. Hol fogunk enni?

Vigyünk szendvicset - ez a legegyszerűbb -, vagy keressünk lovas csárdát, kocsmát, éttermet. Itt is kedvező tapasztalataink vannak, egyre több helyen gondolnak a lovas vendégekre. Igyekszem ezeket a helyeket is összeszedni. Fontos, hogy gondoljatok a kajakómára - ne félútra tegyétek, mert ebéd után már kevesebbet bír a csapat :-)

4. Hogy jutunk haza?

Erre a fentiekben írtam pár ötletet, de ha van még, mondjátok.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése